AMERICAN TACTICAL IMPORTS 3B 12Ga Shotgun ATIGKOF123B18
Online deals apply only on the GritrSports website and are not valid in the retail store.
American Tactical Imports
AMERICAN TACTICAL IMPORTS 3B 12Ga 18in 3rd Break Open Shotgun (ATIGKOF123B18)
(Be the first to review the product) Write a Review
SKU:
AME-ATIGKOF123B18
UPC:
MPN:
ATIGKOF123B18
Wishlist
Description
  • Action: Break Open
  • Barrel: 18" Vent Rib Barrel
  • Gauge: 12
  • Capacity: 3 Rounds
  • Chamber: 3.5"
  • Length of Pull: 14.25"
  • Overall Length: 35.5"
  • Weight: 7lbs
Built with a rugged black finish, classic wood stock, and 18" vent rib barrels, this shotgun combines heritage styling with modern functionality. Ideal for range shooting, specialty applications, or collectors, the ATI Triple Barrel is a true showpiece that performs.
View AllClose
Additional Information
Action:
Break Open
Activity:
Hunting
Barrel Length:
18in
Caliber:
12 Gauge
Capacity:
3rd
Capacity Rd.:
3
Color:
Black/Brown
Finish:
Matte
Gauge:
12 Gauge
Hand:
Right Hand
Model:
3B
Product Type:
Shotguns
Serialized Item:
T
Bestselling:
F
Nature Taxonomy:
AV - FirearmsCA 1263 Compliant
Chmbr Inches:
3.5in