FAXON 16in Barrel for Savage 110 110B863N16NMQ
Online deals apply only on the GritrSports website and are not valid in the retail store.
Faxon
FAXON 8.6 Blackout 16in Medium Profile Bolt Action Barrel for Savage 110 (110B863N16NMQ)
(Be the first to review the product) Write a Review
SKU:
FAXO-110B863N16NMQ
UPC:
MPN:
110B863N16NMQ
On Sale
Wishlist
Description
  • Barrel Nut Included
  • Thread Protector Included
  • Magnetic Particle Inspected
  • 11deg Target Crown
Consumer Note:
View AllClose
Warranty Information
Barrel Material 416-R Stainless
Rifling Button
Barrel Caliber 8.6 BLK
Barrel Twist 1:3
Barrel Length 16"
Tenon Thread 1.0625" x 20 TPI
Barrel Profile Medium
Inside Finish Salt Bath Nitride
Outside Finish Salt Bath Nitride
Muzzle Thread M18x1.5, tapered shoulder (adapter included)
Weight 1.82 lbs (including barrel nut, adapter, and thread protector)
View AllClose
Additional Information
Activity:
Shooting
Barrel Length:
16in
Caliber:
8.6 Blackout
Color:
Black
Finish:
Salt Bath Nitride
Firearm Fit:
Savage 110
Product Type:
Barrels
Serialized Item:
F
Bestselling:
F
Nature Taxonomy:
CA 1263 Compliant
In Store Pickup:
Yes
On Sale:
On Sale Over 40% off