HENRY Long Ranger Deluxe 223 Rem 5rd Rifle H014D223
Online deals apply only on the GritrSports website and are not valid in the retail store.
Henry Repeating Arms
HENRY Long Ranger Deluxe 223 Rem 5rd 20in American Walnut Right Hand Rifle (H014D223)
(Be the first to review the product) Write a Review
SKU:
HRAC-H014D223
UPC:
MPN:
H014D223
Wishlist
Description
  • Removable Magazine
  • Fully Adjustable Rear Sights
  • Nickel Plated Receiver
  • Round Blued Steel Barrel
View AllClose
Warranty Information
Action Lever Action
Barrel Length, in 20"
Barrel Finish Blued
Barrel Length, in 20"
Caliber 223 Rem/5.56NATO
Capacity 5+1
Finish Blued
Length Of Pull, in 14"
Metal Finish Nickel Plated w/24K Gold Inlay
Metal Finish Group Silver/Gray
Overall Length, in 40.5"
Rate Of Twist, in 1:9"
Receiver Finish Nickel Plated w/24K Gold Inlay
Receiver Material Steel
Safety Transfer Bar
Scope Optic Ready/Drilled and Tapped
Sights Adj rear; ivory bead front
Stock American Walnut Wood Stock
Stock Description Checkered Straight Grip
Stock Finish American Walnut
Stock Material Wood
Weight 7 lbs
View AllClose
Additional Information
Action:
Lever-Action
Activity:
Shooting
Barrel Length:
20in