SIG SAUER CROSS-MAGNUM SAWTOOTH 7MM PRC 24in 6rd Bolt Action Rifle CROSS-MAG-7PRC-24B-SAW
Online deals apply only on the GritrSports website and are not valid in the retail store.
Sig Sauer
(Be the first to review the product) Write a Review
SKU:
SIGS-CROSS-MAG-7PRC-24B-SAW
UPC:
MPN:
CROSS-MAG-7PRC-24B-SAW
Wishlist
Description
  • Cross Magnum Sawtooth
  • 24" Carbon Steel Barrel
  • 7mm PRC
  • ARCA Handguard
  • 6 Round Steel Magazine
  • Cross Precision Folding Stock
The CROSS-MAGNUM SAWTOOTH Series combines the one-piece CROSS-MAGNUM receiver with a 24" PROOF Research Carbon Fiber precision barrel delivering lightweight performance and extreme accuracy in a high-country hunting rifle. The CROSS-MAGNUM SAWTOOTH Series is available in 7PRC and 300PRC calibers, and features an ultra-light fully adjustable PRS stock, lightweight ARCA handguard with dual sling points and a Cerakote Moss finish.
View AllClose
Warranty Information
View AllClose
Additional Information
Action:
Bolt-Action
Activity:
Shooting
Barrel Length:
24in
Caliber:
7mm PRC