Vortex Precision Matched 34mm Scope Rings PMR-34-145
Online deals apply only on the GritrSports website and are not valid in the retail store.
Vortex
(Be the first to review the product) Write a Review
SKU:
VOR-PMR-34-145
UPC:
MPN:
PMR-34-145
Wishlist
Description
  • Extra-High Height - 1 46 inches (37mm)
  • Robust, Grade 8 fasteners
  • Rugged, lightweight, anti-snag design
  • Type III hard coat anodize finish
  • Sold two rings per package
Kept in pairs throughout the entire manufacturing process and held to tolerances of just 0.0005 using a CNC mill, this set of two Vortex 34mm Precision Matched 36.8 mm Scope Rings provides an almost unmatched quality and consistency that ensures appropriate mounting of your riflescope. This version permits mounting on Picatinny rails and will position the center of the scope tube 1.45 inches above the base. It also uses exceptional Grade 8 fasteners for securing the scope and each ring is vibratory tumbled and hand bead blasted. For durability, the rings are constructed form 7075-T6 aluminum and feature a Type III hard anodized coating.
View AllClose
Warranty Information
  Recommended Torque Specs
  Base Clamp Screws, in/lbs     45-50
  Ring Screws, in/lbs     15-18
 Material     7075 T6 Billet Aluminum
 Tube Diameter    34 mm
 Mount Type     Picatinny
  Weight (per ring)   80 grams/2.8 oz
View AllClose
Additional Information
Activity:
Shooting
Base Fit:
Picatinny
Color:
Black
Department:
Optics
Height:
Extra High
Model:
Precision Matched
Product Type:
Scope Rings
Tube Size:
34mm