BERETTA 1301 Tactical Mod 2 12Ga Shotgun J131M2PC18
Online deals apply only on the GritrSports website and are not valid in the retail store.
Beretta
BERETTA 1301 Tactical Mod. 2 Chisel Stock 12Ga 18in 7rd Semi-Automatic Shotgun (J131M2PC18)
(Be the first to review the product) Write a Review
SKU:
BER-J131M2PC18
UPC:
MPN:
J131M2PC18
Wishlist
Out of stock
Description
View AllClose
Warranty Information
Model 1301 Tactical Mod. 2 Chisel Stock
Firearm Type Shotguns
Action Semi-Automatic, Gas-Operated
Activity Defense
Gauge 12
Barrel Length, in 18"
Chamber, in 3"
Magazine Capacity 7+1
Choke OCHP, FLUSH
Ejection Side Right
Receiver 7075-T6 Aluminum
Safeties Crossbolt, Oversized, Reversible
Trigger Semi-Flat Tactical
Color Black Synthetic
Recoil Pad 1/2" Microcore
Stock Fixed
Length of Pull, in 13"
Overall Length, in 37.8"
Weight Unloaded, lbs 6.8
View AllClose
Additional Information
Action:
Semi-Automatic
Activity:
Shooting
Barrel Length:
18in
Caliber:
12 Gauge
Capacity:
7rd
Capacity Rd.:
7
Color:
Black
Finish:
Matte
Gauge:
12 Gauge
Hand:
Right Hand
Model:
1301
Product Type:
Shotguns
Submodel:
Tactical Mod. 2 Chisel Stock
Serialized Item:
T
Bestselling:
F
Chmbr Inches:
3in