SIG SAUER Cross Sawtooth Magnum 300 Win Mag Rifle CROSS-MAG-300WM-24B-SAW
Online deals apply only on the GritrSports website and are not valid in the retail store.
Sig Sauer
SIG SAUER Cross-Magnum Sawtooth 300 Win Mag 24in 6rd Bolt-Action Rifle (CROSS-MAG-300WM-24B-SAW)
(Be the first to review the product) Write a Review
SKU:
SIGS-CROSS-MAG-300WM-24B-SAW
UPC:
MPN:
CROSS-MAG-300WM-24B-SAW
Wishlist
Description
  • .300 Win Mag caliber
  • Precision hunting bolt-action rifle
  • Portable, lightweight rifle
  • One-piece receiver for increased accuracy
  • An ultra-light folding precision adjustable stock
  • 2-stage adjustable match trigger (2.5-4lb)
  • Proof Research carbon fiber barrel
  • Stainless steel heavy profile radial brake, reduces felt recoil by up to 45%
  • Lightened M-LOK/ARCA handguard; 20-MOA Picatinny rail; (1) 6rd double stack steel mag
  • SUB-1 MOA certified, ships with target in box; Cerakote Moss finish
The Sig Sauer Cross Sawtooth Magnum Series combines the one-piece Cross Magnum receiver with a 24" Proof Research Carbon Fiber precision barrel. This combination of features delivers lightweight performance and pinpoint accuracy in a high-country hunting rifle. Additional standard features include an ultra-light folding adjustable precision stock, lightweight ARCA/M-Lok handguard with dual slings points and a Cerakote Moss Finish. The Cross Magnum Sawtooth Series is available in 7mm PRC, .300 PRC and .300 Win Mag calibers.
Every rifle comes Certified SUB-1 MOA with the target included in the box.
View AllClose
Warranty Information
Caliber .300 Win Mag
Mags Included (1) 6rd Double Stack Steel Mag
Mag Type AICS
Action Bolt-Action
Operating System Bolt-Action
Trigger Type 2-Stage Adjustable Match
Trigger Shape Curved
Muzzle Device Heavy Profile Radial Brake
Barrel Material Stainless Steel/Carbon Fiber
Twist Rate 1:10
Threads 5/8" -24, 90 Degree Shoulder
Forend Free-Floating M-LOK Alloy
Grip AR-Compatible PRS
Stock Folding Precision Adjustable
Receiver Finish Moss Green Cerakote TM
Finish Cerakote Moss Green
Manual Safety Ambidextrous AR-Style
Accessory Rail M-LOK / ARCA / Picatinny
Barrel Length, in 24"
Overall Length, in 47.1" Butt Pad Extended
Collapsed Length, in 45" Butt Pad Collapsed
Folded Length, in 35.6"
Overall Width, in 3.5"
Height, in 7.3"
Weight, lbs 8.1
View AllClose
Additional Information
Action:
Bolt-Action
Activity:
Hunting
Barrel Length:
24in