BERGARA HMR Pro 65 Creedmoor 24in 5rd Rifle BPR20-65MC
Online deals apply only on the GritrSports website and are not valid in the retail store.
Bergara
BERGARA HMR Pro 6.5 Creedmoor 24in 5rd Cerakote Gray Bolt-Action Rifle (BPR20-65MC)
(Be the first to review the product) Write a Review
SKU:
BERG-BPR20-65MC
UPC:
MPN:
BPR20-65MC
Wishlist
Description
  • Threaded 5/8-24" with knurled thread protector
  • Bergara HMR Molded stock with mini-chassis
  • Integrated QD flush cup sling mounts and swivel mounts
View AllClose
Warranty Information
Action Bolt-Action
Caliber 6.5 Creedmoor
Rate Of Twist 1:8"
Barrel Length, in 24"
Overall Length, in 43.5"
Capacity 5 Rounds
Weight, lb 9.6
View AllClose
Additional Information
Action:
Bolt-Action
Activity:
Hunting, Shooting
Barrel Length:
24in
Caliber:
6.5mm Creedmoor